Ajka:
Ajka város Veszprém megyében.
é. sz. 47° 06′ 25″, k. h. 17° 33′ 50″
Ajka honlapja: www.ajka.hu
A város a Bakonyt északi és déli részre osztó törésvonal mentén, a Kisalföld keleti szélén – egy nyugat felé nyitott félmedencében, a Balatontól 40 km-re – terül el. Északon Magyarpolány, délen Öcs és Halimba, nyugaton Kolontár és Devecser, míg keleten Kislőd és Úrkút a szomszédos települések. A várost könnyű megközelíteni, hiszen északon a 8-as főút határolja, és átszeli az ún. 20-as vasútvonal (Székesfehérvár–Szombathely). A település emellett a térség autóbusz-közlekedésének a csomópontja, napi közel 200 járatpárral. Több kis patak folyik át a városon: a Torna- és a Csinger-patak a belterületen, míg a Széles víz, Csigere- és Polányi-patak a település határain. A városban mesterségesen létrehozott Csónakázó-tó található.
A település környékén kőkorszaki leleteket is találtak, ami a kőkorszaki ember jelenlétét bizonyítja. i. e. 1000 körül kelták telepedtek le ezen a vidéken, elfoglalva az illírek földvárait. Ilyen földvárat fedezett fel Rómer Flóris, a Bakony jelentős kutatója, Töröktetőn, melyet Cservárnak neveztek el. A keltákat később rómaiak váltottak fel. A második századból előkerült egy olyan sírkő, melyet Publius Sextus Acurius Dexter és felesége Julia Prisca még életükben állíttattak maguknak. Még a rómaiak éltek itt, amikor megjelentek a hunok ezen a vidéken. Őket a keleti gótok, longobárdok, majd a 6. században az avarok követték. Később frankok és szlávok telepedtek le, velük találkoztak a honfoglaló magyarok. A 10. évszázadban Árpád fejedelem vezetésével elfoglalták a Dunántúlt, és megtelepedtek.
A falvakat, melyek későbbi összeolvadásából megalakult Ajka városa, mind a 11–13. század körül alapították. Ajka, Berénd, Bódé és Padrag személyek után kapták nevüket, míg Csékút, Gyepes, Rendek és Tósok földrajzi eredetű elnevezések. Ajka egy korábbi földbirtokos nemzetségről kapta a nevét, melyet a német Heiko névből származtatnak. Heiko egy német vitéz volt, aki Gizellával jött Magyarországra. A helység első írásos említése (Eyka) 1214-ből származik, de maga a település jóval korábbi. 1278-ban Ayka néven említik a települést, ekkor már templommal rendelkezett.
Az elkövetkezendő évszázadokban Ajka lassan fejlődött. Az igazi fejlődést a 19. század hozta meg. 1836-ban felfedezték a közeli Csingervölgyben a szénkészleteket. A készletekre egy pásztor talált rá, aki tüzet rakott a területen, ami aztán nem akart kialudni. A kutatásokat Puzdor Gyula, a terület birtokosa kezdte meg. A kitermelés 1869-ben kezdődött meg. Neumann Bernát a szénre és a vasútra alapozva üveggyárat alapított 1878-ban.
1937-ben Bródy Imre szabadalma alapján Ajka-Csingervölgyben épült fel a világ első kriptongyára, melynek épülete a mai napig látható.1933–34-ben épült a katolikus templom a város szívében. Később nagy mennyiségű bauxitot találtak, melynek nyomán timföldgyár és alumíniumkohó épült. Ezek kiszolgálására hozták létre az erőművet 1941–42-ben.
1950-ben hozzá csatolták Bódét, majd 1959. november 1-jén Ajkát várossá nyilvánították és hozzá csatolták Tósokberénd községet is, beleértve az ezzel 1950-ben egyesített Tósokot is. Népessége 1960. január 1-jén már 15 ezer fő körül volt. Ekkor több üzem épült a városban, egyértelművé vált, hogy a település iparvárossá válik. 1972-ben már 32 üzem működött itt, a 70-es években kezdődött meg a belváros kialakítása is. Megépült a művelődési ház, a Zenit és a Horizont Áruházak, a Városháza és a Hotel Ajka, melyek a mai napig ékesítik a belvárost. 1971-ben Ajka járási székhely lett, ide költözött Devecserről a járási hivatalon kívül a bíróság és az ügyészség is. A rendőrség új székházát a Nirnsee-kastély helyére építették 1981-ben. 1977-ben Ajkarendeket és Bakonygyepest, majd 1984-ben a Csékút és Padrag egyesítésével 1961-ben létrejött Padragkutat is a városhoz csatolták.
1987-ben Ajka "emberarcú várost teremtő három évtizedes tevékenységért" elnyerte a Hild-érmet. A rendszerváltás azonban megroppantotta a város iparát. A új önkormányzatok az üzemet létesítését és szerkezetváltását segítik elő. A 90-es években létrehozták az Új Atlantisz Térségi Szövetséget, melynek célja Ajka és környékének újjáélesztése és a fejlődés beindítása. Ennek megfelelően a város ipari parkjában rendre jelennek meg az új befektetők. 2005-ben megkezdődött az Agóra-terv megvalósítása, mely a városközpont felújítását és átépítését irányozta elő. A város ettől kezdve már észrevehetően fejlődik, szerveződik.
Ajka régen és most - régi képeslapokon bemutatott épületek ma:
Ajka régi képeslapokon:
Nevezetességek, látnivalók:
Szent Borbála emlékmű:
Padragkúton a volt bányabejáratnál
Tósokberéndi római katolikus templom:
Benne Vinzenz Fischer oltárképe látható, ahogy Szent István Máriának ajánlja a koronát.
Evangélikus templom:
A Templomdombon, épült 1786-89-ben.
Városliget:
Itt található a mesterségesen létrehozott Csónakázótó, melynek központi szigetén áll Fekete István bronz mellszobra, mely Borsos Miklós alkotása, emellett helyet kaptak az író állatregényeinek főhősei, Samu Katalin szobrai: Kele, Csí, Hú és Bogáncs, továbbá Bob, az agár, Cini, az egér, Vuk, a róka. (1983).
Városi Múzeum és Fotógaléria:
Állandó helytörténeti kiállítás, Borsos Miklós-emlékkiállítás, Fekete István-gyűjtemény és Molnár Gábor-emlékszoba kapott itt helyet. Ez a három gyűjtemény Gáspár János tevékenységének eredménye. A Fekete-gyűjteményt Gergő Zsuzsanna és Giay Frigyes közreműködésével hozta létre. A helytörténeti kiállítás megalkotása Giay Frigyes fáradhatatlan munkásságának eredménye. Itt tevékenykedik az 1987-ben alakult Fekete István Irodalmi Társaság (országos hatókörű), amelynek megalapítója Gáspár János. Továbbá itt működik a 2006-ban alapított Molnár Gábor Társaság, amelynek alapítója dr Tatai Zoltán nyugalmazott egyetemi docens.
Ajka Kristály (üveggyár):
Bányászati Múzeum, Őslény- és kőzettár; Parkerdő:
A városban látható képzőművészeti alkotások:
Szűz Mária a gyermek Jézussal:
Ajka-Bakonygyepes 1901, Kondor József alkotása.
A róla elnevezett iskola udvarában áll, a háttérben piros, sárga, zöld színben pompázó növényzet látható. Bródy Imre (1891–1944) magyar fizikus, kémikus, feltaláló, a modern kriptongázos villanylámpa kifejlesztője.
Az iskola 1953. szeptember 1-jén kezdte működését, két osztállyal, 64 tanulóval, 3 tanárral és egy hivatalsegéddel, Ajkai Állami Általános Gimnázium néven. 1961 szeptemberében vette fel Bródy Imre nevét. Szobrát az iskola udvarába 1967-ben helyezték. 1967, Kőfalvy Gyula alkotása.
Gyártelepi út végén található, 1968, Farkas Tibor alkotása.
Ajka-Bakonygyepes Fő utca, a polgármesteri hivatal mellett.
2008. Varga Sándor alkotása.
Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ folyosóján áll. 1990, Nagy András fafaragó alkotása.
I. és II. világháborús emlékmű:
Bartók Béla út és a Dózsa György út elágazásánál található. 1998
I. és II. világháborús emlékmű:
Ajka-Ajkarendek - Az általános iskola mellett, jobb kéz felől, egy emlékparkká kialakított helyen áll. Az emlékmű, mely közel 3 m magas, műkőből készült, eredetileg az általános iskola előtt állt, de 2006-ban kihelyezték az iskola melletti térre. Eredetileg négy áldozat neve lett belevésve, de 1994-ben kiegészült két márványtáblával, az egyiken az I., a másikon a II. világháború áldozatainak neveivel. A beton talapzatra 1997-ben került a német kitelepítettek emlékére egy bronzból készült plakett és egy fehér márványból készült emléktábla.
Az emlékmű tetején egy katonai rohamsisak, elején pedig egy kettős kereszt, rajta egy kard látható. A bronz plaketten hazájukat elhagyó emberek alakja, felettük egy szálló madár, mely a kitelepítettek jelképe. Körülötte szöveg: VERTREIBUNG 50 AJKARENDEK 1947-1997.
A fehér márvány emléktábla felirata: IN MEMORIAM VERTREIBUNG 50 KITELEPÍTÉS 1947 - 1997 AJKA VÁROS NÉMET KISEBBSÉGI ÖNKORMÁNYZATA
2006 eredetileg 1944.
Ajka Hild Érmes város – emlékkő:
Az emlékkő Ajka központjában található a Posta mellett, szépen gondozott kis parkban.
A város 1987. október 8-án Hild János-emlékérmet kapott. Felirata: Ajka Hild Érmes város 1987. Ajka város társadalmának és tanácsának emberarcú várost teremtő három évtizedes tevékenységéért. Magyar Urbanisztikai Társaság. 1987 Györfi Sándor alkotása.
Fekete István Általános iskola bejárata előtt található. 1969. Konyorcsik János alkotása.
Szent Borbála – Bányász emlékmű:
Ajka-Padragkúton, a volt bánya bejáratánál található egy kis kápolnában ez a kb. 150 cm magas faszobor. A szobor egy kb. 30 cm magas mészkő talapzaton áll. Szent Borbála a bányászok védőszentje. A padragi szénbányászok emlékére állíttatta a Civil Fórum Padragkútért Egyesület és a település lakossága 2005-ben. Nyulasi József fafaragó alkotása.
A Szabadság téren, a gyógyszertár előtt található. 1990, Marton László alkotása.
A II. világháború ajkai áldozatainak emlékére az emlékmű 2010-ben elkészült és az Evangélikus templom mellett került felállításra. Szentirmai Zoltán alkotása.
A föld termékenységét jelképező istennőszobor a Torna patak melletti parkban kapott helyet 1982-ben. 2012. áprilisában új gépjárműparkolót létesítettek, ezért kb. 50 méterrel távolabb került a városi szabadidőközponttól. R. Kiss Lenke alkotása.
Új élet utcában az Eötvös utca közelében van. Farkas Tibor alkotása.
Szabadság tér. 2010 eredetileg 1978, Borsos Miklós alkotása.
Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő központ épülete előtt áll. Szent Borbála, a bányászok védőszentjének egész alakos bronz szobra Bánvölgyi László szegedi szobrászművész alkotása. A mészkőtömbre állított Szent Borbála kezében pálmaággal van ábrázolva.
A településen 2004. augusztus 6-án hozták felszínre az utolsó csille szenet, ezzel lezárult az ajkai bányászat 139 esztendeje. Az alkotás ennek állít emléket. 2005
A Szabadság tér felől kőlapokkal kirakott út vezet fel a dombtetőn felállított hősi emlékműhöz. Az emlékmű szoboralakja álló katona, fegyverével, előtte egy kisfiú, aki virágcsokrot tart a kezében. A hátsó részen a világháborús emlékekhez kapcsolódó tölgyfaág látható. A talapzaton emléktábla az első világháborúban elesett hős katonák neveivel. A talapzat hátoldalán címeres tábla jelzi: Felújítva a Magyar Köztársaság Kormánya támogatásával a Millennium évében 2000-2001. 1926, Somogyi Sándor alkotása.
Az Új élet utcához közeli parkban van. 1966, Schaár Erzsébet alkotása.
Petőfi Sándor utca. Konyorcsik János eredetileg 1975-ben készítette ezt a szoborcsoportot Munkásmozgalmi emlékmű címmel. Ajka városa Dienes Attila szobrászművészt kérte fel a szoborcsoport ismételt felállítására. Az új talapzatot az AVÉP Kft készítette.
2006. Ajka. Templom domb, „A forradalom születése”emlékmű, mészkő, 57x107x284cm
alkotó: Illyés Antal
A szoborkompoziciót a Jubileumi Parkban avatták fel 2009. október 29.-én.
A szoborcsoport a várossá vált egykori falvak helytörténészek által megfogalmazott jelképeivel szimbolizálja Ajka összetartozását. Diénes Attila alkotása.
A belvárosi nagytemplom hátsó frontján, a plébániahivatal előtti kertben található. 1993 Kling József alkotása.
A múzeum kertben található. 1987
Tóth Valéria szobra, stílszerűen a Városi könyvtárban található, a felnőtt olvasók részén. 1987.
A városi kórház előtt, a Tűzoltó utca sarkán van felállítva. 1984 Tóth Julianna alkotása.
Ifjúság utca, és a Verseny utca kereszteződésében van felállítva. 1979, Illés Gyula műve.
A Fő út és az Ifjúság út találkozási pontján. Veszprém Megyei Tanács ajándéka, Ajka város, várossá nyilvánításának 25. évfordulóján. Felavatva 1984. november 6-án. Rátonyi József alkotása.
A róla elnevezett kisegítő általános, és szakiskola előtti kicsi parkban található. 1987 Marton László alkotása.
Szabadság tér. 1978. Borsos Miklós alkotása.
Ajka központi helyén, a helyi múzeum előtti területen felállított kompozíció, a szobor a Bakony madárvilágát mutatja be,erősen stilizált formában. 1993. Szentirmai Zoltán alkotása.
Ajkán, a Szabadság téren, a Polgármesteri Hivatal és a Heliosz üzletközpont által határolt területen található. Ajka várossá alakulásának harmincéves évfordulójára állíttatta az Ajkai Hőerőmű. 1989 Bíró Lajos alkotása.
Vasútállomás mellett található. 1987, Rieger Tibor alkotása.
Hild park. 1984, Marton László alkotása.
Kossuth Lajos tér. 1976 eredetileg 1904, Holló Barnabás alkotása.
Alkotmány utca. 1984, Marton László alkotása.
Forrás: wikipédia; köztérkép